piątek, 25 października 2013

Sposoby komunikowania się.

Informacja jest to teoria przekazywania wiadomości (obraz, dźwięk, wskazanie przyrządu pomiarowego, słowo, itp.) które mogą być wyzyskane przez ludzi, organizmy żywe lub urządzenia automatyczne do sprawnego przeprowadzenia celowego działania, przesyłanie wiadomości polega na ich przesyłaniu z jednego miejsca w drugie lub na przenoszeniu w czasie (zapamiętywanie, rejestracja).



Informacjami możemy dzielić się przez internet, z internetu wysyłać informację na telefon komórkowy poprzez internetowe bramki sms.
Bramka SMS – pośrednik w przekazywaniu SMS-ów pomiędzy ośrodkami SMS. Niektóre strony internetowe oferują, zwykle nieodpłatnie, dzięki korzystaniu z odpowiedniego oprogramowania, usługę wysyłania SMS-ów na telefony komórkowe. Taka strona również zwana jest, potocznie, bramką SMS.


Komunikować się z innymi możemy za pomocą rożnych komunikatorów takich jak np.

GG (Dawniej Gadu-Gadu) – komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network, pozwala na darmową korespondencje elektroniczną poprzez zainstalowania komunikatora lub z przeglądarki WEB GG.



wygląd zainstalowanego gg na naszym komputerze

Skype  umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.
||



Czaty na stronach internetowych – rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych.
np. Simple Chat, czat onet.pl, czat wp.pl


IRC – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.


Uzyskiwać informacje na rożne tematy możemy poprzez fora internetowe oraz konferencje grupowe i inne podobne.

Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.



Konferencja internetowa jest wykorzystywana do odbycia spotkania, przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. W przypadku konferencji internetowej każdy uczestnik siedzi przed swoim własnym komputerem i ma kontakt z innymi uczestnikami przez internet. Wzięcie udziału w konferencji jest możliwe, jeśli uczestnicy na swoich komputerach mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Może to być także aplikacja sieciowa, gdzie uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w spotkaniu po naciśnięciu linku rozprowadzanego pocztą e-mail (zaproszenie na spotkanie).

Również: 

Komunikator internetowy – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów (komunikacja natychmiastowa pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe).


Bulletin Board System (w skrócie BBS) to serwis komputerowy, polegający na udostępnianiu na maszynie jego właściciela miejsca, gdzie można umieszczać i czytać ogłoszenia, obsługiwać własną skrzynkę pocztową, dokonywać transferu plików itp.



Lista dyskusyjna - forma internetowej grupy dyskusyjnej polegającej na automatycznym rozsyłaniu e-maili przysyłanych na adres listy do osób, które zdecydowały się na zapisanie do takiej listy.



Grupa dyskusyjna – tematyczny zbiór artykułów Usenetu, światowego zasięgu systemu wymiany informacji przy użyciu Internetu, znanego także jako niusy (ang. news). Usługa ta pozwala na automatyczną wymianę wiadomości internetowych lub innego rodzaju pisanych komunikatów w obrębie pewnej grupy osób. 


poniedziałek, 21 października 2013

Korespondencja elektroniczna

Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

Przechowywanie danych
Od kwietnia 2009 roku, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej, dostawcy usług internetowych muszą rejestrować kontakty swoich klientów w sieci, w tym również mejle, podobnie do billingu.


niedziela, 13 października 2013

Rozwiązywanie problemów

1) Lista kroków.

Schemat:





2) Schemat blokowy.



3) Arkusz kalkulacyjny. 




4) Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona.



5) Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.

 

 


6) C++ –jest to język programowania ogólnego przeznaczenia.



7) Język programowania – zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje. 






wtorek, 1 października 2013

Wyszukiwanie informacji


Usługi internetowe

1) Definicja internetu- ogólnoświatowa sieć komputerowa.


2) Word Wide Web (www)-  hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C.



3) Uniformto Resource Locar-  oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług).



4) Domain Name System (DNS)-system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową.






5) Host może oznaczać:
Komputer podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres IP. Jeżeli użytkownik komputera łączy się z siecią komputerową, to karta sieciowa lub modem jego komputera otrzymuje adres IP i wtedy staje się hostem. W tym znaczeniu host jest dowolną maszyną, uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet.
Komputer podłączony do sieci komputerowej łączem stałym, posiadający stały adres IP, udostępniający usługi sieciowe użytkownikom łączącym się z nim za pomocą swoich komputerów i umożliwiający im m.in. pracę w trybie terminalowym. Komputer użytkownika nazywany jest wtedy zdalnym terminalem, (ang.) remote terminal. Powszechną praktyką jest współistnienie na jednym hoście wielu usług, tj. obok usług umożliwiających pracę terminalową, np. telnet i SSH, także usług typu klient-serwer, najczęściej WWW i FTP. W tym znaczeniu, pojęcie host oznacza to samo co serwer, tym bardziej, że obecnie na większości tak rozumianych hostów, poza wewnętrznymi sieciami większych instytucji, usługi terminalowe, ze względów bezpieczeństwa, nie są dostępne.
W publikacjach anglojęzycznych, termin host używany jest w określeniu "to host", czyli dostarczać infrastrukturę dla usług sieciowych. Przykładowo, wyrażenia: "to host Web server" lub "hosted by", mogą odnosić się do firmy zapewniającej sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz miejsce dlastron internetowych klienta.


6) Hyperlink-  – zamieszczone w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF,HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie.




7) Konfiguracja do pracy w sieci (IP, maska, brama, DNS, cmd -> ipconfig)  - IP :stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed penetracją czynników zewnętrznych, CDM - metodologia firmy Oracle w zakresie prowadzenia projektów informatycznych. DNS -system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Ipconfig-  polecenie w systemach operacyjnych Microsoft Windows służące do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych.



8) DHCP Dynamic Host Configuration Protocol – protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta.



9) WAP- zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych.


10) Cookies-  niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie.